Podsumowanie półrocza 2025 w wolontariacie
Za nami kolejne okres, w którym działo się tak wiele, że warto to wszystko podsumować i sobie przypomnieć. To co należy podkreślić, to fakt że nasz wolontariat stał się bardzo systematyczny, a pomysłów na działanie nie brakuje nawet zimą.
Rok zaczęliśmy od wykończenia prac przy stworzeniu szatni dla wolontariuszy. Za zgodą dyrektora LMW jeszcze jesienią 2024 uprzątnęliśmy jedno z pomieszczeń warsztatowych i oczyściliśmy ściany z odpadającego tynku i łuszczącej się farby. Następnie całość porządnie została zagruntowana, uzupełniliśmy ubytki tynku i malowanko. Po remoncie w pomieszczeniu pojawiły się ławki, wieszaki, stół, szafka na ciuchy i środki BHP, a nawet czajnik. Teraz praca w muzeum jest znacznie wygodniejsza.
Drugim działaniem, podjętym od początku roku była budowa modułowej makiety modelarskiej. Czas gonił, bo makieta szykowana była na Piknik Modelarski i miała być jego jedną z głównych atrakcji. Do zbudowanych jesienią 2024 modułowych skrzynek przyklejaliśmy nawierzchnie, imitację dróg, rzek, traw. Projektowaliśmy i drukowaliśmy budynki, wiatraki, elementy architektury. Całość wyszła znakomicie.
Początek roku to także prace w parku. Odśnieżanie, grabienie, mycie, wywożenie gałęzi i drzewa. Słowem ciężka harówka, którą urozmaicaliśmy pracami w przedziale desantowym transportera opancerzonego SKOT-2AP. Zaczęło się od odkurzania wnętrza…a przerodziło się w remont kapitalny tegoż przedziału. Czyścimy łuszczącą się farbę, zdemontowaliśmy elementy wyposażenia, które zostały wypiaskowane i pomalowane. Kompletujemy brakujące elementy, uszczelki, farby, peryskopy, reflektory, lampy, itd.
Do wyremontowanej w ubiegłym roku kuchni polowej udało się dorobić lub pozyskać kolejne brakujące elementy, takie jak ruszta, drzwiczki, zawory, linki, zaczepy mocujące, wiadra na wodę.
Sporo pracy to także serwis sprawnych maszyn, przy których zawsze coś jest do zrobienia. Przepalenie, uzupełnienie płynów i olejów, usuwanie wycieków, regulacja, podmalówki… i tak doszliśmy do maja i czerwca, gdzie rytm pracy jest dostosowany zawsze do muzealnych wydarzeń, których czujemy się współgospodarzami.
Zainicjowany przez nas, Piknik Modelarski cieszył się dużą popularnością wśród zwiedzających, dla których przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Potem podobnie działo się na Święcie Konstytucji 3 Maja, Nocy Muzeów i Pikniku Czołgisty. To ostatnie wydarzenie przyciągnęło do muzeum 3 600 osób, którzy podziwiali pracę uruchomionych i obsługiwanych przez nas pojazdów!
Na koniec czas na statystykę. W systemie obsługi wolontariatu zostało zarejestrowane i zatwierdzone przez wolontariuszy przeszło 700 godzin pracy w muzeum, a drugie tyle czeka na zatwierdzenie.
Dla usystematyzowania prac stworzyliśmy także listę zainicjowanych projektów i zadań do wykonania dostępną pod linkiem
Tekst i zdjęcia: Błażej Mościpan - koordynator wolontariatu.
Działania wolontariatu rozwijamy dzięki wsparciu finansowemu w programu WoW w NGO!