Pancerna pięść Izraela w obiektywie Pawła Dragi

„Gorący Bliski Wschód” to termin geopolityczny, który doskonale oddaje dekady konfliktu arabsko-żydowskiego, który rozpoczął się w 1948 r. od proklamowania przez Izrael swojej niepodległości (na mocy decyzji ONZ). Konfliktu często przeradzającego się w działania wojenne, w których Izrael wykuł jedną z najlepszych i najlepiej wyposażonych armii na świecie. Wojna o niepodległość, konflikt sueski, wojny sześciodniowa czy Jom Kippur to tylko najsłynniejsze i największe batalie, z których Izrael zawsze wychodził obronną ręką. We wszystkich tych kampaniach istotną rolę na polu walki odgrywała broń pancerna.


To przecież tu na Syjamie i w Palestynie, ponownie starły się słynne niemieckie panzery, radzieckie T-34, amerykańskie Shermanny, czy brytyjskie Cromwelle, a następnie w czasie zimnej wojny kolejne konstrukcje „wschodu” i „zachodu”. Kolejne dostawy sprzętu, czołgi zdobyczne, własne modyfikacje i doświadczenia z pola walki były bazą dla żydowskich konstruktorów, dzięki której stworzyli Merkavę, jeden z najlepszych czołgów na świecie, dumę Sił Obronnych Izraela.
Burzliwa historia regionu ma również swoje odbicie w bogatych zbiorach broni pancernej prezentowanych w muzeach Izraela. Muzea te nie są jednak obiektami częstych wizyt polskich turystów. Stąd pojawił się pomysł na niniejszą wystawę, na którą składa się blisko sto zdjęć wykonanych w 2019 r.
Fotografie prezentują eksponaty muzeum Yad la-Shiryon znajdującego się w Latrun (większa część wystawy), Muzeum Izraelskich Sił Powietrznych w Hazerim oraz nieczynnego obecnie Muzeum Sił Obronnych Izraela w Tel Avivie.


Zdjęcia wykonał Paweł Draga podczas jednej ze swoich „Militarnych Podróży” (autor przez wiele lat prowadził popularny „blog” oraz kanał w mediach społecznościowych o takiej właśnie nazwie). P. Draga to miłośnik militariów z Opola. Jak sam wspomina na wybór zainteresowania największy wpływ miał jego tato, który czytał mu do snu encyklopedię II wojny światowej. Jego zdjęcia prezentowane były już w naszym muzeum w 2017 r. na podobnej wystawie pt. „Broń pancerna w muzeach skandynawskich”, ale także m.in. w Miejskiej Bibliotece w Opolu na wystawie „Przenikliwy chłód betonu i stali”.


Mocną stroną ekspozycji są (przygotowane przez autora zdjęć) rozbudowane i interesujące opisy poszczególnych konstrukcji, zawierające często historię bojową poszczególnych egzemplarzy.

Otwarcia wystawy dokonano w trakcie Pikniku Czołgisty 18.06.2023 r. 

 
Kurator wystawy – Błażej Mościpan