Eksponat listopada 2015 - Pistolet maszynowy MP 40

 

Pistolet maszynowy MP 40
(Waffenfabrik Steyr, 1942 r.)
                  
numer inwentarzowy LMW-KI-1789

MP 40 to jedna z najbardziej masowo produkowanych w Niemczech broni i jedna z najlepszych w swojej klasie. Stała się ona w czasie II w. św. (obok hełmu) niejako wizytówką niemieckiego żołnierza. Musiał on mieć koniecznie zawieszonego na szyi „szmajsera” – jak zwyczajowo (aczkolwiek błędnie!) nazywano ten wzór broni.

Konflikty zbrojne lat 30. XX w. (przede wszystkim hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939) wykazały niezwykłą skuteczność działania pistoletów maszynowych. W Niemczech rozpoczęto poszukiwania nowocześniejszego typu pm-u. Zajęły się tym zakłady w Erfurcie mające największe doświadczenie w pracach nad tego typu bronią. Uwzględniono w nich szereg postulatów dynamicznie rozwijających się w 2 poł. l. 30. XX w. niemieckich wojsk pancernych i spadochronowych. Latem 1938 r. nowy pistolet maszynowy (MP 38) wszedł na uzbrojenie niemieckich sił zbrojnych. Jednak dopiero od 1940 r. (po uproszczeniu technologii produkcji i udoskonaleniach) ruszyło masowe jego wytwarzanie.

    MP 40 był bronią samoczynną o nieruchomej lufie przystosowaną do prowadzenia wyłącznie ognia ciągłego (niska szybkostrzelność pm-u pozwalała jednak – przy odrobinie wprawy – prowadzić ogień pojedynczy). Działała na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Składana metalowa kolba, bakelitowe łoże, sprężyna powrotna w teleskopowej osłonie to nowatorskie rozwiązania zdecydowanie odróżniające tę broń od ówczesnych pistoletów maszynowych.


Szacunkowo w latach 1940-1944 w trzech głównych fabrykach wyprodukowano ponad milion egzemplarzy wszystkich odmian empi. Była to na tyle udana konstrukcja, że chętnie używali jej również żołnierze alianccy oraz członkowie ruch oporu w całej okupowanej Europie.
                                                                           

 

 Dane techniczne:

Kaliber  9 mm
Nabój 9 mm x 19 Para
Długość z kolbą złożoną 630 mm
Długość lufy 251 mm
Szybkostrzelność 400 strz./min
Zasięg skuteczny ognia 200 m
Masa własna 4,3 kg
Magazynek pudełkowy na 32 naboje

Tekst i zdjęcia: T. Blachura

***