Ciężarówki Wehrmachtu z zielonogórskiej fabryki Beuchelta

Ciężarówki Wehrmachtu
z zielonogórskiej fabryki Beuchelta –
fotografie ze zbiorów
Archiwum Państwowego w Zielonej Górze

 

Ekspozycja wystawy przedłużona do końca grudnia 2016!

Na wystawę składa się zbiór trzydziestu czterech fotografii przedstawiających fabrycznie nowe, wojskowe ciężarówki powstałe w Zielonej Górze w zakładach Beuchelta w latach 30. XX w.

 W zbiorze wyróżnić można dwanaście ujęć ciężarówek Mercedes-Benz G 3, dwadzieścia zdjęć Einhaits-Diesla produkcji MAN-a (MaschinenFabrik Augsburg Nürnberg AG) oraz po jednym Magirusa M 206 i Henschla typ 33.

 Warta podkreślenia jest wysoka jakość fotografii. Dzięki niej wprawne oko zauważy różne warianty stosowanego kamuflażu (lub różne etapy jego nanoszenia w chwili wykonywanych zdjęć), osprzęt montowany na ciężarówkach, elementy układu zawieszenia czy znaki producenta ciężarówki, a nawet rozmiar kół i nazwy producenta ogumienia!

Wystawę uzupełniają zdjęcia z kroniki zakładu ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca pozostałą działalność Fabrik für Brückenbau und Eisenkonstruktionen Beuchelt & Co. (Fabryka Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt i Spółka). Swój szybki rozwój firma zawdzięcza zwłaszcza współpracy z niemieckimi kolejami, dla których zaczęła ona budować mosty i wiadukty, monopolizując z czasem ten sektor we wschodnich Niemczech (do 1926 r. firma wybudowała 42 mosty na Odrze, 52 na jej dopływach oraz ponad 400 w całych Niemczech, Serbii, Rumunii, a także w Turcji, Japonii i niemieckich koloniach w Afryce).

Warto dodać, iż jest to druga część opracowanego wspólnie przez Lubuskie Muzeum Wojskowe oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze projektu wystawienniczego. Wiosną poprzedniego roku w siedzibie Archiwum prezentowana była szersza wystawa „Pojazdy od Pana Beuchelta”, na której prócz zdjęć i dokumentów ciężarówek wojskowych zobaczyć można było pozostałe wozy produkowane w zielonogórskich zakładach.

Termin: maj – grudzień 2016 r.

Kuratorzy wystawy:

Błażej Mościpan, Maciej Mamet

***