Szable żołnierza polskiego XVIII-XX w. ze zbiorów Pawła Komorowskiego

Szable żołnierza polskiego XVIII-XX w.

ze zbiorów Pawła Komorowskiego

Wystawa czasowa, 18 maja - 13 czerwca 2021 r.

Paweł Komorowski, mgr inż. leśnik z wykształcenia i z zawodu, to znany wielkopolski miłośnik polskiej historii wojskowości oraz kolekcjoner broni białej. Ze względu na swoje ukierunkowane zainteresowania, gromadzi przede wszystkim polską broń białą, ale też obcą, która w ręku polskiego żołnierza znalazła się na przestrzeni naszej ponad 200-letniej historii (po 1795 roku czyli po trzecim rozbiorze Polski).

Wystawa zgodnie, ze swoim tytułem prezentuje skromny z natury miejsca wystawienniczego, zbiór 30 szabel proweniencji polskiej, francuskiej, austriackiej, pruskiej i rosyjskiej różnorakiej formy i przeznaczenia w ciekawej aranżacji z tłem w postaci siodeł kawaleryjskich, polskiego oficerskiego, wz. 1936 oraz niemieckiego wz. 1925.