Nazistowskie eutanazje - wystawa

Wystawa czasowa

„Eutanazje nazistowskie na Śląsku”

Wystawa została przygotowana przez Fundację Saksońskich Miejsc Pamięci „Pirna-Sonnenstein”. Temat wystawy nawiązuje do tegorocznych obrad komitetu Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej
i Przygranicznej, odbywającej się w Kołobrzegu.

Wystawa o szerokim i wymownym pełnym tytule „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji. Mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940-1945” informuje i daje wyraźny obraz tej okrutnej, zapomnianej historii, przywracając pamięć ofiarom narodowo-socjalistycznej polityki rasowej. Jeden z fragmentów wystawy poświęcony jest dawnemu szpitalowi w Płakowicach k. Lwówka Śląskiego, który był ważnym ośrodkiem transportu śląskich pacjentów do Saksonii podczas hitlerowskich działań wojennych.

Pirna-Sonnenstein to jedno z miejsc grozy rządów narodowo-socjalistycznych w Niemczech. Tam właśnie w byłym zakładzie opieki zdrowotnej, w latach 1940-1941 zamordowano 13720 osób z chorobami psychicznymi lub różnego typu niepełnosprawnościami oraz 1000 więźniów z koncentracyjnych obozów śmierci w Auschwitz, Buchenwald, Sachsenhausen.
Niestety w ciągu kolejnych pokoleń, ludność Pirmy, aby móc egzystować w tym miejscu, wyparła pamięć o masowym morderstwie. Aż do 1990 roku, jako część miejscowej fabryki, budynki byłego „Ośrodka zabijania” były niedostępne dla badaczy. Dopiero w 1991 roku z inicjatywy obywatelskiej utworzono „Miejsce Pamięci Pirma-Sonnenstein” ze stałą wystawą oraz rozpoczęto prowadzenie badań historycznych. Dzięki tej działalności udało się odkryć, iż w latach 1940- 1945 w różnych ośrodkach na terenie Saksonii zamordowano ponad 2500 mieszkańców Śląska.

Autorzy wystawy: dr Boris Bohm i Hagen Markwardt

Wystawa eksponowana w ramach współpracy z wrocławskim Biurem Łącznikowym
Wolnego Państwa Saksonia

 

***

 

Wystawa czasowa

„Eutanazje nazistowskie na Śląsku”

Na wernisaż w środę, 16 października 2019 r. o godz. 14.00
zapraszają
dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego
oraz autorzy wystawy – dr Boris Bohm i Hagen Markwardt

Wystawa eksponowana w ramach współpracy z wrocławskim Biurem Łącznikowym Wolnego Państwa Saksonia.

Wystawa o szerokim i wymownym pełnym tytule „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji. Mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940-1945” informuje i daje wyraźny obraz tej okrutnej, zapomnianej historii, przywracając pamięć ofiarom narodowo-socjalistycznej polityki rasowej. Jeden z fragmentów wystawy poświęcony jest dawnemu szpitalowi w Płakowicach k. Lwówka Śląskiego, który był ważnym ośrodkiem transportu śląskich pacjentów do Saksonii podczas hitlerowskich działań wojennych...

 Migawki z otwarcia wystawy...

***