Rowerowa.Niepodległa.2014

 

 

Święto Niepodległości w Lubuskim Muzeum Wojskowym

Lubuskie Muzeum Wojskowe oraz Stowarzyszenie „Rowerem Do Przodu” zaprosiły wszystkich cyklistów we wtorek, 11. listopada 2014 na rajd „Rowerowa Niepodległa”
z Zielonej Góry do Drzonowa.
Uczciliśmy w aktywny sposób Narodowe Święto Niepodległości.
Rajd wyruszył z Placu Bohaterów w Zielonej Górze, przejechał ulicami miasta i dalej przez wsie Wilkanów, Słone, Buchałów do siedziby muzeum, gdzie zorganizowana została rekonstrukcja wydarzenia jakim było przekazanie władzy Józefowi Piłsudskiemu.
Dla uczestników rajdu nie zabrakło wojskowej grochówki i gorących napojów.

 Tego dnia wstęp do muzeum był bezpłatny!

Mimo pochmurnej pogody na Placu Bohaterów Westerplatte, w miejscu zbiórki przed rajdem zgromadziło się ponad 120 rowerzystów a po drodze dołączyło jeszcze wielu uczestników, do Drzonowa dotarł więc peleton liczący ponad 180 osób! To kilkakrotnie większa liczba osób niż biorąca udział w pierwszej edycji Rajdu w zeszłym roku!

Dziękujemy Wszystkim uczestnikom rajdu oraz osobom, które tak liczną grupą odwiedziły w tym dniu drzonowskie Muzeum i uczciły w ten sposób nasze narodowe święto.

Foto i tekst : Jarosław Sobociński

Foto: Jarosław Sobociński

***

Święto Odzyskania Niepodległości w Lubuskim Muzeum Wojskowym  

 Rajd rowerowy z Zielonej Góry do Drzonowa, bezpłatne zwiedzanie Lubuskiego Muzeum Wojskowego, widowisko historyczne, wojskowa grochówka, przejażdżki zabytkowym transporterem opancerzonym BTR-152. Tak w wielkim skrócie wyglądać będzie 11 listopada
w Lubuskim Muzeum Wojskowym! 
 

Nasze muzeum oraz Stowarzyszenie Rowerem Do Przodu wspólnie organizują drugą edycję rajdu „Rowerowa Niepodległa” z Zielonej Góry do Drzonowa. Start rajdu zaplanowaliśmy na symboliczną godzinę 11:11 z Placu Bohaterów w Zielonej Górze. Rajd ulicami miasta, a następnie przez wsie Wilkanowo, Słone, Buchałów i Drzonów poprowadzi transporter opancerzony BTR-152. Zapraszamy wszystkich miłośników dwóch kółek do uczczenia w aktywny sposób Narodowego Święta Niepodległości.
Mile widziane biało-czerwone akcenty ubioru.
Tego dnia muzeum czynne będzie od godziny 10:00 do 16:00 i – uwaga – przez cały dzień dostępne będzie dla wszystkich bezpłatnie! Będzie to ostatnia w tym roku szansa na zwiedzenie (zamykanego zimą) pawilonu ekspozycyjnego. Symbolicznego znaczenia tego dnia nabierze ekspozycja „Żołnierz polski 1914-1945” gdzie znajdują się pamiątki, zdjęcia, elementy wyposażenia i umundurowania wojskowego z okresu I wojny światowej oraz II Rzeczpospolitej. Najmłodszym czas w muzeum umilą konkursy historyczne.  

            Gdy kolumna rajdu dotrze do muzeum, około godziny 13:00 odbędzie się widowisko historyczne. Wspólnie z uczniami klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku odtworzymy sceny przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Polski oraz wręczenie mu buławy jako symbolu władzy wojskowej. Tło historyczne, ówczesne umundurowanie i uzbrojenie omówi dr Włodzimierz Kwaśniewicz. Nie zabraknie więc akcentu szabli – jednego z naszych narodowych symboli.  

           Po widowisku czas w muzeum umilą historyczne pieśni, wojskowa grochówka oraz przejażdżki transporterem opancerzonym BTR-152.  

   Serdecznie zapraszamy!

***