Piknik czołgisty 2021

Dzień czołgisty

w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie

niedziela, 20. czerwiec 2021 r.

Zapraszamy do oglądania migawek z imprezy...

Foto: Jarosław Sobociński

Wystawa "Czterej pancerni..."

"Czterej pancerni i pies" - pamiątki Klubu Pancernych
z Żagania

Wystawa czasowa 20.06.2021 - 31.08.2021

Podniebny taniec

Airshow w Lesznie w obiektywie Ewy Kwaśniewicz

wystawa czasowa, 15 maja - 31 lipca 2021 r.

Ewa Kwaśniewicz urodziła się w Strzegomiu, wychowała Głogowie, gdzie ukończyła liceum. Absolwentka bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Zielonogórzanka od pięćdziesięciu dwóch lat.
     Całe aktywne życie zawodowe przepracowała w bibliotekach, początkowo
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, następnie w Bibliotece Głównej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie na emeryturze. Słuchaczka Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie realizuje swoje pasje – fotograficzną i poetycką. Pisać zaczęła bardzo późno, już jako kobieta dojrzała. Autorka trzech tomików poetyckich: Rozważania przy gotowaniu klusek (2009), Detale (2016) i najnowszego Okruchy (2019). Członek Klubu LiterackiegoOksymoron: ZUTW i redakcji „Inspiracji”, w którym to piśmie publikuje swoje teksty.

Jej drugą pasją jest fotografia. Autorka 10 wystaw indywidualnych, m.in. „Nie tylko okna”, „Lubuskie Muzeum Wojskowe inaczej”, „Detale zielonogórskie”, „Taaka ryba” i ostatniej „Ławeczka”.
   Bierze udział we wszystkich wystawach zbiorowych organizowanych przez Klub Fotograficzny „Fotooko” UTW, którego jest członkiem. Jej prace były eksponowane na sześciu Wojewódzkich Wystawach Fotograficznych w Żarach. Matka dwóch córek i babcia czwórki wnucząt.

Eksponat czerwca 2021

Armata przeciwpancerna D-44

(Polska, Huta Stalowa Wola,1955-1965 r.)

W okresie międzywojennym w Związku Radzieckim nie używano armat wykorzystujących  amunicję kal. 85 mm – wyjątek stanowiła tu armata przeciwlotnicza wz. 1939 52-K. W 1940 i 1941 r. zespół konstrukcyjny W. Grabina opracował kilka wzorów armat przeciwpancernych kal. 85 mm. Wybuch wojny z III Rzeszą  spowodował jednak zawieszenie wszelkich prac nad nimi na czas nieokreślony. Do tematu powrócono na przełomie 1943 i 1944 r. w odpowiedzi na fakt pojawienia się na  froncie niemieckich wozów bojowych z pogrubionym pancerzem m.in. PzKpfw IV oraz nowych czołgów PzKpfw V „Panther” i PzKpfw VI „Tiger”. W Zakładach nr 92 powstał wówczas egzemplarz doświadczalny 85 mm armaty przeciwpancernej, która po kilku zmianach konstrukcyjnych od połowy 1945 r. produkowana była seryjnie w Zakładach nr 9 „Uralmasz” w Swierdłowsku. W zakładach tych zespół konstruktorów pod przewodnictwem F. Pietrowa dopracował nową „osiemdziesiątkę piątkę”, której łącznie do 1953 r. wyprodukowano w ZSRR prawie 11 tys. sztuk.

D-44 to armata przeznaczona przede wszystkim  do niszczenia wozów bojowych przeciwnika, ale także do likwidowania stanowisk ogniowych i umocnień polowych  oraz eliminowania siły żywej wroga. Posiada lufę o długości 55 kalibrów z dwukomorowym hamulcem wylotowym, osadzoną w kołysce typu cylindrycznego z półautomatycznym zamkiem klinowym. Do celowania używa się celownika mechanicznego, optycznego oraz kątomierza. Strzelanie prowadzi się amunicją zespoloną  z pociskam odłamkowymi 0-365 K, przeciwpancernymi smugowymi BR-365 K (z odległości 1000 m przebijają pancerz o grubości 100 mm (125 mm?) ustawiony pod kątem 90°), podkalibrowymi BR-365 P oraz kumulacyjnymi.

Armata przeciwpancerna D-44 została w 1954 r. (1955 r.?) wprowadzona na wyposażenie Wojska Polskiego, a od 1955 r. przez dekadę produkowano ją na licencji w Hucie Stalowa Wola. W połowie lat osiemdziesiątych armaty wyżej opisanego wzoru poddane zostały modernizacji poprzez montaż instalacji oświetleniowo-sygnalizacyjnej umożliwiającej korzystanie z dróg publicznych. Do holowania używano samochodów ciężarowych Star 266 i Star 660.

Widoczna na zdjęciach armata D-44 o numerze 1741 wyprodukowana została na licencji w Hucie Stalowa Wola między 1955 a 1965 r. i tam poddana w połowie lat osiemdziesiątych modernizacji. Przekazana została do muzeum w 1986 r. z JW 1282 Jastrzębie Śl. W kolekcji muzeum jest jeszcze druga armata D-44 o numerze 1053 wyprodukowana i zmodernizowana jak armata wyżej opisana, a która trafiła do muzeum w 2004 r. jako dar po wylicytowaniu jej w zielonogórskim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Działoczyny przy armacie D-44M (poligon Wędrzyn 1997 r.) Zdjęcie LMW via Paweł Orlikowski

Masa bojowa  1725 kg
Ciężar pocisku ppanc. 4,99 kg – 9,37 kg
Prędkość wylotowa pocisku 800 – 1000 m/s
Donośność  max. 15650 m
Szybkostrzelność  15 – 20 strz./min.
Obsługa  6 – 8 żołnierzy

Imprezy w LMW 2021

IMPREZY LMW 2021

Dzień Czołgisty

20. czerwiec 2021 r. (niedziela)

godz. 10.00 - 17.00

Wstęp biletowany, organizacja zależna od bieżącej sytuacji epidemicznej

O organizacji innych przedsięwzięć będziemy informować na bieżąco, zgodnie z możliwościami wynikającymi z warunków związanych z epidemią koronawirusa.